Menu
Home Page

The Governing Body

Currently there are sixteen positions on our governing body, please scroll down to find further details of the membership and other relevant information.

Governing Body membership list for Academic year 19-20

All Governors are appointed by the FGB in accordance with the terms of reference.

 

 

Current Governor. 

Type

Position held

Current term of office

start date

Current term of office

 end date

 

Clare Allsopp

HT

Head Teacher

01/01/2015

 

 

Margaret-Anne Dickie

Co-opted

Chair of Governors

20/04/2019

19/04/2023

 

Graham Bodman

Co-opted

Vice Chair of Governors,

Sub-committee chair (Pay)

20/04/2019

19/04/2023

 

Justin Starr

Co-opted

Deputy Headteacher

20/04/2019

19/04/2023

 

Chris Ward

LA

 

20/04/2019

19/04/2023

 

Joanna Humberstone

Co-opted

Sub-Committee chair (holistic)

28/09/2019

27/09/2023

 

Adele Johnson

Co-opted

 

28/09/2019

27/09/2023

 

Mark Guest

Co-opted

 

12/02/2020

11/02/2024

 

Heather Detheridge

Parent

Sub-Committee chair (Resources)

11/10/2017

10/10/2021

 

Matthew Geeson

Parent

Sub-Committee chair (curriculum)

11/10/2017

10/10/2021

 

Alison Levell

Staff

 

09/05/2018

08/05/2022

 

Mark Jefford

Parent

 

08/10/2019

07/10/2023

 

Alex Heggie

Parent

 

08/10/2019

07/10/2023

 

Jane Clarke

Co-opted

 

08/10/2019

07/10/2023

 

Vacancy – Parent

 

 

 

 

 

Vacancy – co-opted

 

 

 

 

 

 Governors stepped down in 18-19 academic year. 

Type

 

 

Date of leaving governing body

 

 

Cllr K Cutts

LA

 

 

30/01/19

 

Mrs K Livsey

Co-Opted

 

 

08/10/19

 

Mr B Banner

Associate

 

 

08/05/19

 

Declaration of Business Interest – Autumn term 2019/20

 

Name of Governor

Nature of Business or Relationship

Name of Business or Organisation or person or Educational Establishment

Nature of Business Interest

(not required for relationships)

Date of Appointment or Acquisition

(not required for relationships)

Date of Cessation of interest

(not required for relationships)

Clare Allsopp

Education - Headteacher

ROT Junior school

None Declared

 

 

Margaret-Anne Dickie

Governor services

 

Nottinghamshire County Council & Nottingham City council

Employed as Governor trainer and Development advisor

2004

 

National Lead Governor

Various (details held on file in school office to protect confidentiality)

None Declared

 

 

Graham Bodman

 

 

None Declared

 

 

Alison Levell

Education – Teaching staff

ROT Junior school

None Declared

 

 

Justin Starr

Education – Deputy Headteacher

ROT Junior school

None Declared

 

 

Joanna Humberstone

 

 

None Declared

 

 

Adele Johnson

Education- Non-teaching staff

ROT Junior school

None Declared

 

 

Mark Guest

Education - Headteacher

Sir William Robertson academy

None Declared

 

 

Chris Ward Spouse Spouse is teaching assistant at ROT Junior school None Declared    

Mark Jefford

 

 

None Declared

 

 

Alex Heggie

 

 

None Declared

 

 

Matthew Geeson

Spouse

Spouse is teaching assistant at ROT Junior school

None Declared

 

 

Heather Detheridge

Education – Non-Teaching staff

Aspire MAT.

None Declared

 

 

Jane Clarke

 

 

None Declared

 

 

 


       

 

Governor meeting attendance - Academic Year 2018 -2019

 

 

Autumn 2018

Spring 2019

Summer 2019

 

Governor Name

FGB

Curriculum

Comm

Holistic

Comm

FGB

Curriculum

Comm

Holistic Comm

FGB

Curriculum

Comm

Holistic Comm

 

Mrs M-A Dickie,

P

P

P

P

P

P

P

P

P

 

Mr G Bodman

P

P

P

Apols

P

P

P

P

P

 

Cllr Cutts

P

 

 

Res

 

 

Res

 

 

 

Mrs H Detheridge

P

 

 

P

 

 

P

 

 

 

Mr M Geeson

P

Apols

P

P

P

P

Apols

 

P

 

Mr M Guest

Apols

P

Apols

P

Apols

Apols

P

Apol

P

 

Mrs J Humberstone

P

P

P

Apols

P

P

P

P

P

 

Mrs A Johnson

P

Absent

Apols

P

P

Apols

Apols

 

P

 

Mrs K Livsey

Apols

 

 

P

 

 

P

 

 

 

Ms A Levell

P

 

P

P

 

P

P

 

P

 

Mr J Starr

P

P

 

P

P

 

P

Apol

 

 

Mr C Ward

P

Absent

 

P

Absent

 

Apols

 

 

 

Mrs C Allsop

P

P

P

P

Apols

P

P

P

P

 

Please note:  All governors attend FGB and each governor attends selected committees.  Please see committee membership for further information

 

Top